Svítíme rostlinám
A jak při výběru správného osvětlení pro rostliny v bytě nebo skleníku postupovat? Která zářivka se k tomuto účelu hodí a dodá jim dostatečné množství světla prostřednictvím svých umělých paprsků? Světlo je přirozeně jedním ze základních faktorů správného růstu rostlin.
Současný trh jich nabízí opravdu pestrý výběr tohoto zboží. Z regálů obchodů již pro svou úspornost vytlačily klasické žárovky. V široké nabídce různých zářivek, úsporek a výbojek je někdy těžké se vyznat. A vybrat tu pravou pro konkrétní rostlinu a její fázi růstu je ještě náročnější. Přinášíme o nich několik informací.
Zakořenění a růst s lineární zářivkou
Pro zakořenění rostlin je vhodné červené světlo. Pro počáteční růstovou fázi rostlin pak pěstitelé doporučují studené modrobílé světlo. Tyto požadavky splňují a toto světlo poskytují oblíbené zářivky lineární. Mají slabší výkon a proto jsou vhodné spíše pro rostliny nižšího vzrůstu. Používají se při předpěstování sazenic a také při pěstování různých bylinek (petrželka, pažitka, bazalka).
Pro malé a střední rostliny kompaktní zářivky
Jedná se o tzv. úsporné lampy. Fungují podobně jako zářivky lineární, ale mají vyšší výkon. Jsou vyráběny s růstovým, květovým a s duálním spektrem. Ty s duálním spektrem lze použít univerzálně pro všechny druhy rostlin v různých fázích jejich vývoje, kvetoucí i nekvetoucí. Protože vydávají méně tepla, lze je umisťovat blíže vrcholům rostlin a hodí se tedy i tam, kde je méně místa.
Pro světlomilné rostliny vysokotlaké výbojky
Vysokotlaké výbojky mají vyšší výkon než kompaktní zářivky (70W – 1000W). Mají tedy i vyšší intenzitu světla. Hodí se pro větší plochy. Musí se ale počítat i s tím, že uvolňují i více tepla. Je třeba myslet na vhodnou ventilaci. Výbojky je také potřeba umisťovat výše nad rostliny. Pro růstovou fázi rostlin se hodí růstové halogenidové výbojky. Při pěstování světlomilných plodících rostlin (paprika, rajče) se využívají sodíkové výbojky s vyšším podílem modrého světla.